CHOMICON
  • Strona główna
  • Współpraca
  • O autorce
  • Kontakt
Picture

Hodowle zarejestrowane z perspektywy miłośnika

6/9/2016

Komentarze

 
Długo zastanawiałam się, czy taki tytuł będzie odpowiedni. Niewątpliwie jestem miłośnikiem i to nie podlega dyskusji. Jednak hodowcy też są, to powinno być oczywiste. Jak się jednak okazuje, nie wszyscy. Jak w tłumie hodowli wybrać te, które wyróżniają się na tle innych?
W moim domu dotychczas gościły tylko trzy zwierzęta pochodzące z zarejestrowanej hodowli - świnka morska Julian i chomiki Czosnek i Fagus. Na podstawie doświadczeń i znajomości prawa postaram się przybliżyć wam temat hodowli.
Obraz
Na wstępie trochę marudzenia prawnego. Często słyszy się o legalnych hodowlach. Że z nich warto brać zwierzaka, że to te "dobre hodowle". Jednak nie istnieje coś takiego jak legalna hodowla. W prawie polskim znajdziemy wzmianki o warunkach, o poszanowaniu życia, o opiece... Jednak na próżno szukać informacji odnośnie legalnego hodowania gryzoni. Znajdziemy tylko informację o psach i kotach.
2. Zabrania się rozmnażania psów i kotów w celach handlowych
6. Zakaz, o którym mowa w ust. 2, nie dotyczy hodowli zwierząt
zarejestrowanych w ogólnokrajowych organizacjach społecznych, których
statutowym celem jest działalność związana z hodowlą rasowych psów i kotów.
Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt, art. 10a

​Zaraz po nowelizacji ustaw,y jak "grzybów po deszczu" przybyło stowarzyszeń i związków, które za odpowiednią gotówkę wystawią każdemu psu lub kotu rodowód, nawet jeżeli został wzięty z ulicy. Trzeba zachować szczególną ostrożność przy poszukiwaniu rasowego zwierzaka, aby nie trafić na hodowlę z takiego związku.
Obrazrodowód miotu C w hodowli Podrik Hamstery
Oczywiście hodowle psie i kocie mają się nijak do tych gryzoniowych, na których się skupię. W przypadku gryzoni prawidłową nazwą na te "dobre hodowle" to hodowla zarejestrowana.
Polecanym związkiem hodowców świnek morskich jest Cavies Club of Poland w skrócie CCP. Związek zrzesza nie tylko hodowców, ale także miłośników świnek morskich. Spis aktywnych hodowli znajduje się na stronie, o tutaj. W tym związku była zarejestrowana hodowla, z której miałam Juliana. Niestety, ta hodowla zaprzestała swojej działalności.
Nieco trudniej jest wyszukać hodowle chomików w Polsce. Niestety, nie powstał żaden związek hodowców z Polski, więc rejestracja hodowli musi odbyć się w zagranicznym związku.
Najczęściej hodowle działające w Polsce są zarejestrowane w czeskim klubie Český křeččí klub, w skrócie Čkk, a listę hodowli znajdziecie tutaj.
Fagus i Czosnek pochodzą z hodowli Podrik Hamstery, która jest zarejestrowana w Čkk pod numerem 00116.
To tyle, jeżeli chodzi o wstęp, teraz przejdę do treści właściwej postu. :)

Nie każdy hodowca jest miłośnikiem. Tych nie-miłośników jest zdecydowanie mniej, jednak nawet w zarejestrowanym związku można ich spotkać.
Przy wybieraniu hodowli postawiłam sobie jasne kryteria, których się trzymałam.
Są to: stan zwierząt, wielkość hodowli, wiedza, cele i aktualności.
1. Stan zwierząt
ogólny wygląd i kondycja zwierząt
To najważniejsze kryterium. W hodowli zwierzęta muszą być zadbane, a w przypadku choroby - leczone. Samiczka nie może być obciążana porodami bez konkretnych przerw. Zwierzaki powinny być socjalizowane i przyjazne. Osobniki agresywne nie powinny być dopuszczane do rozrodu.
2. Wielkość hodowli
ilość zwierząt aktywnych w hodowli
Zwierzęta w hodowli dzielimy na aktywne oraz na "emeryturze". Aktywne biorą udział w powiększaniu hodowli. Zwierzaki na "emeryturze" spełniły już swoje obowiązki w stosunku do hodowli lub z innych przyczyn nie mogą być brane pod uwagę w dalszym rozrodzie.
Uznaję, że im mniej zwierząt w hodowli tym lepiej, nie wliczając w to zwierząt na prawach współwłasności. Ma to niemały związek z celami, które opisuję niżej. :)
3. Wiedza
znajomość gatunku/rasy przez hodowcę
Chomik chomikowi nierówny. Innej opieki potrzebują dżungarki, a innej syryjskie. Wiedza hodowcy jest bardzo istotna. Oczywiście, do weryfikacji tej wiedzy potrzebna jest nasza własna znajomość tematu :) Hodowca powinien chcieć się rozwijać, jego poziom wiedzy powinien być aktualny.
4. Cele
spełnianie celów i konsekwencja
Cel to konkretny kierunek. Oczywiście, w trakcie hodowania cel może się zmienić, jednak na ogół wyraża on to co w danym gatunku/rasie podoba się hodowcy najbardziej. Ściągane do hodowli zwierzaki nie są przypadkowe, tylko przykładowo noszą konkretny kolor, mają odpowiednią budowę. Spełnianie celów wiąże się z ilością zwierząt hodowlanych. Im bardziej sprecyzowane cele, tym mniej "przypadkowych" miotów. Każdy miot jest przemyślany. Dla miłośnika to kryterium może mieć najmniejsze znaczenie, dla mnie jednak ma. :)
5. Aktualności
aktywność na profilach i aktualność strony internetowej
Możemy się kierować różnymi kryteriami, możemy mieć różne wymagania... ale jeżeli hodowca nie przedstawia zdjęć podopiecznych, milczy o planach i tylko sporadycznie aktualizuje stronę, to w żaden sposób nie można go zweryfikować :) Oczywiście, można do hodowcy napisać, jednak stały dostęp do informacji umożliwia porównanie, co jest ważne w ocenianiu wiedzy. Można zobaczyć jak rosną i starzeją się rezydenci, co słychać u "emerytów". Dla mnie zawsze ważny był kontakt z hodowcą i jego zainteresowanie maluchami z hodowli.
Obraz
Jak widać jestem ciekawskim miłośnikiem :) Hodowla gryzoni nie stanowi źródła dochodu, produkuje więcej kosztów związanych z utrzymaniem, leczeniem i importem nowych zwierzaczków. Zatem w hodowcy szanuję serce dla zwierząt, profesjonalizm i szczerość.
Należy pamiętać że kupno w hodowli różni się od adopcji. W przypadku adopcji kieruje nami chęć pomocy zwierzakowi, danie mu drugiej szansy. Adopcja nie jest prosta pod względem emocjonalnym, jednak jest czymś wspaniałym i bardzo potrzebnym. Kupując z hodowli nie ratujemy zwierzaka przed bezdomnością.
Jednak zarówno adopcję jak i kupno należy przemyśleć.

Wpis archiwalny - przeniesiony z poprzedniego adresu.

Zobacz wpis na blogspocie
Komentarze

    Kategorie postów

    Wszystkie
    Chomicze Migawki
    Chomicze Testy
    Chomiki Pod Lupą
    O Moich Chomikach
    Opowieści Różnej Treści
    Porady
    Świnkowe Testy
    Świnkowe Testy

    Chomicon

    Archiwum

    Listopad 2022
    Grudzień 2020
    Marzec 2020
    Czerwiec 2019
    Listopad 2018
    Wrzesień 2018
    Maj 2018
    Luty 2018
    Styczeń 2018
    Październik 2017
    Wrzesień 2017
    Lipiec 2017
    Czerwiec 2017
    Maj 2017
    Kwiecień 2017
    Marzec 2017
    Luty 2017
    Styczeń 2017
    Grudzień 2016
    Listopad 2016
    Październik 2016
    Wrzesień 2016
    Sierpień 2016
    Lipiec 2016

    Obraz
    Copyright ©
    All rights reserved
    Pamiętaj!
    ​Kopiując zdjęcia i treści bez zgody autora popełniasz przestępstwo.

    Kanał RSS

Wspierane przez Stwórz własną unikalną stronę internetową przy użyciu konfigurowalnych szablonów.
  • Strona główna
  • Współpraca
  • O autorce
  • Kontakt