Obsługując różne skrzynki odbiorcze SPŚM, często dostaję prośby o interwencję w sklepie, minizoo lub innym, podobnym przybytku. Niestety, w przypadku około 80% zgłoszeń rozkładamy ręce. Nie z lenistwa, a z bezsilności.
Dzisiaj chciałabym poruszyć ważną kwestię jaką są prawa gryzoni w Polsce.
W Polsce prawa zwierząt określa Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt z późniejszymi zmianami. Na samym początku dowiadujemy się czym jest zwierzę i jak jest prawnie traktowane. W przypadkach nieokreślonych w ustawie zwierzę traktuje się jako mienie.
Wczytując się w Ustawę szybko można spostrzec, że większość zapisów nie obejmuje stricte gryzoni. Niektóre gryzonie ukrywają się pod nazwą "zwierzęta laboratoryjne". Wyjaśnienie tych słów odnajdziemy w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 stycznia 2015 r. o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych. 2) zwierzęta laboratoryjne:
To jedyne sformułowanie w Ustawie, które bezpośrednio wymienia między innymi chomika syryjskiego. Jednak zwierzęta laboratoryjne to te, które wykorzystuje się do celów naukowych. Także przepisów dotyczących naszych zwierzaków oraz tych będących w sklepach zoologicznych należy szukać wśród tych dotyczących zwierząt domowych oraz ogólnych. Środowiska gryzoniowe próbują walczyć o ich prawa, jednak dotychczas z marnym skutkiem. Prawo nadal omija gryzonie szerokim łukiem. Czy w sytuacji gdy widzimy krzywdę gryzonia możemy wyłącznie bezradnie rozłożyć ręce? Na szczęście sytuacja małych zwierzątek nie jest aż tak zła :) Prawo co prawda bardzo ograniczyło im przywileje, ale istnieją zapisy, które pozwalają nam interweniować. Wymienię parę hipotetycznych sytuacji oraz ich rozwiązanie w Ustawie o ochronie praw zwierząt.
Tych przykładów znalazłoby się zdecydowanie więcej, jednak jak widać znajomość prawa może pomóc zwierzakom, które znalazły się w niekorzystnej sytuacji. Ważna jest reakcja, obojętność sprawi, że sprawca poczuje się bezkarny. Jednak chciałabym podkreślić, że należy mieć na uwadze swoje zdrowie. Jeżeli oprawcami są dorośli, uzbrojeni mężczyźni, a osobą reagującą jest nieletnia, drobna dziewczynka, to powinno się ograniczyć swoją reakcję do wezwania odpowiednich służb. To także jest godne szacunku. Zgłoszenie organizacjom lub służbom przykładowo sklepu zoologicznego powinno mieć miejsce dopiero po zdobyciu materiału dowodowego. Z doświadczenia wiem, że relacja świadka jest niewystarczająca. Słowa powinny być poparte zdjęciami lub nagraniami danego zdarzenia.
Są sytuacje, które dla nas są oczywistym zaniedbaniem jednak z punktu widzenia prawa już niekoniecznie.
Takimi sytuacjami są między innymi: stadne trzymanie chomików, trzymanie świnki morskiej z królikiem, niewystarczający metraż klatki, karma niezgodna ze znanym standardem, trzymanie świnki morskiej na zewnątrz* *według ustawy opiekun powinien zapewnić odpowiednie schronienie, nie ma zakazu uniemożliwiającego trzymanie tych zwierząt na zewnątrz Każda organizacja zajmująca się ratowaniem gryzoni walczy o każdego zwierzaka. Czasami jednak musi się poddać. Każdemu jest ciężko ponieść porażkę, tym bardziej, jeżeli z naszą porażką w parze idzie krzywda zwierzęcia. Dopóki prawo gryzoni jest tak mocno ograniczone musimy korzystać z tego, co nam oferuje ustawa. Im więcej reakcji tym większa szansa, że sytuacja gryzoni w Polsce ulegnie zmianie. Podczas pisania korzystałam z aktualnej Ustawy o ochronie praw zwierząt, znajdującej się na rządowej stronie Internetowego Systemu Aktów Prawnych.
Więcej porad (również prawnych) znajdziecie na grupie wsparcia dla miłośników chomików CHOMIKI - nasza pasja.
Wpis archiwalny - przeniesiony z poprzedniego adresu.
|
Kategorie postów
Wszystkie
Archiwum
Maj 2023
Copyright ©
All rights reserved Pamiętaj! Kopiując zdjęcia i treści bez zgody autora popełniasz przestępstwo. |