CHOMICON
  • Strona główna
  • Współpraca
  • O autorce
  • Kontakt
Picture

Gdy odchodzi chomik

6/11/2022

Komentarze

 
Śmierć naszego małego przyjaciela zawsze jest dla każdego miłośnika ciężkim przeżyciem. Kochamy,  dbamy, przywiązujemy się, a zwierzak zostawia  nas zawsze zbyt wcześnie. Przebrnijmy przez ten ciężki temat wspólnie, skupiając się na życiowych aspektach śmierci naszego podopiecznego.
Obraz

Przykre znalezisko

Jeżeli zwierzak nie odejdzie u weterynarza, to zwykle odnajdujesz go w klatce. Od razu należy sprawdzić, czy faktycznie czynności życiowe ustąpiły.
Jak sprawdzić czy chomiczek żyje?
  • Charakterystyczną cechą świadczącą o zgonie jest sztywność ciała chomiczka, czyli stężenie pośmiertne (rigor mortis), które jednak nie pojawia się od razu lecz po dłuższej chwili, lecz jednak znacznie szybciej, niż u człowieka. 
  • Kolejny aspekt, najbardziej znaczący, to zatrzymanie oddechu. Oczywiście, o ile nie doszło już do stężenia pośmiertnego można próbować wykonać masaż serca chomiczkowi lub przynajmniej dmuchnąć w okolice pyszczka.   Jeżeli jednak klatka piersiowa twojego przyjaciela mimo tego się nie rusza, najpewniej twój przyjaciel odszedł.
  • O zgonie świadczy również brak reakcji gałek ocznych na światło i dotyk.  Możesz próbować poświecić latarką w oczka chomikowi lub dotknąć (czymś lub palcem) powierzchni oka. Jeżeli zwierzątko nie reaguje na tego typu działania, to niestety jego mózg nie działa już prawidłowo.
  • Jeżeli chomik jest   siny   to najpewniej  doszło do zaburzenia bądź zatrzymania krążenia. Najłatwiej rozpoznać sinienie po nosku i okolicach pyszczka. 
Jeżeli jednak chomik w jakikolwiek sposób zareagował koniecznie udaj się do weterynarza. Oczywiście, najlepiej wybrać specjalistę od zwierzątek egzotycznych, lecz najbardziej kluczową kwestią jest tutaj czas. Wybierz więc placówkę, do której możesz dostać się najszybciej. 

A co jeżeli to tylko hibernacja?

Może w stresie wpadnie ci do głowy myśl, że być może chomik po prostu zapadł w stan hibernacji, czyli zimowania. Należy tu jednak podkreślić stanowczo, że w warunkach domowych chomiki nie hibernują. Hibernacja to skomplikowany proces, któremu poddają się wyłącznie silne osobniki, w pełni zdrowia, wcześniej odpowiednio się do tego przygotowując. Chomiki żyjące w warunkach domowych nie mają predyspozycji zdrowotnych do wybudzenia, czyli udanego zakończenia procesu hibernacji! Utrata przytomności z uwagi na niską temperaturę otoczenia jest zjawiskiem podobnym do znanej ludziom hipotermii (torpor). Jest to powolne, kontrolowane obniżenie temperatury ciała  zwierzątka, wraz z towarzyszącym mu spowolnieniu pracy serca oraz procesów fizjologicznych.  Jest to stan wymagający interwencji weterynaryjnej w celu przywrócenia świadomości i odpowiedniej, bezpiecznej temperatury ciała.

I co dalej? Kremacja czy pochówek? A może sekcja?

Jeżeli zwierzak umiera w domu należy się zastanowić co zrobić z jego ciałkiem. Warto tę kwestię przemyśleć wcześniej, by w stresie wiedzieć co należy zrobić. Warto wspomnieć, oraz przypomnieć  że zgodnie z obecnie obowiązującym prawem (art. 162 §1 Kodeksu wykroczeń) nie można zakopać zwierzątka we własnym zakresie, nawet na własnej posesji z uwagi na możliwe zagrożenie epidemiologiczne, zatrucie wód, gleby . Co więc możesz zrobić z ciałem zwierzaka?
Rozwiązaniem zawsze pozostaje kremacja, lecz sposób jej przeprowadzenia zależy wyłącznie od opiekuna. Możesz oddać zwłoki zwierzątka firmie oferującej kremacje zbiorowe oraz indywidualne lub też oddać zwierzątko w gabinecie weterynaryjnym. Dodatkowo, w szczególności gdy zwierzak był młody, warto rozważyć przeprowadzenie sekcji w celu poznania przyczyny zgonu. Jest to istotne przede wszystkim wtedy, gdy planujesz przyjąć pod swój dach kolejnego chomika.
Pochówek na cmentarzu dla zwierząt jest zdecydowanie mniej popularna opcją odbycia ostatniej drogi z chomiczkiem. Jeżeli potrzebujesz miejsca, w którym spocznie twój zwierzak i które będziesz mógł odwiedzać istnieje instytucja cmentarzy dla zwierząt (ich listę znajdziesz w internecie).

Koszty

Jeżeli  miało być praktycznie, to nie może zabraknąć krótkiej noty dotyczącej cen pochówku zwierzaka.  Oczywiście różni się  ona w zależności od wybranej opcji. Najdroższą niewątpliwie  opcją jest pochówek na cmentarzu dla zwierząt, za którego opłaty ponosi się corocznie w wysokości około 250 złotych. Najtańszą - zbiorowa kremacja bez sekcji, co stanowi koszt zwykle nieprzekraczający 50 złotych. Koszt sekcji również zależy od regionu, cennika weterynarza oraz przeprowadzonych podczas sekcji badań (np. badań histopatologicznych zmian guzowatych) lecz zwykle oscyluje w granicach 100-150 złotych bez dodatkowych badań.
Korzystając z cennika usług jednej z firm oferujących kremację dla zwierząt  należy przyjąć, że w 2022 roku (w roku powstania wpisu) cena indywidualnej kremacji chomiczka oscyluje w wysokości 450 złotych. W ramach tej usługi prochy naszego zwierzaka zostaną nam wydane po dokonaniu procesu kremacji.
Niezależnie od kosztów godny koniec należy się naszemu małemu przyjacielowi, a każda z wymienionych wyżej opcji jest rozwiązaniem  zgodnym z prawem, zachowującym godność i szacunek wobec chomiczka.
Komentarze

    Kategorie postów

    Wszystkie
    Chomicze Migawki
    Chomicze Testy
    Chomiki Pod Lupą
    O Moich Chomikach
    Opowieści Różnej Treści
    Porady
    Świnkowe Testy
    Świnkowe Testy

    Chomicon

    Archiwum

    Listopad 2022
    Grudzień 2020
    Marzec 2020
    Czerwiec 2019
    Listopad 2018
    Wrzesień 2018
    Maj 2018
    Luty 2018
    Styczeń 2018
    Październik 2017
    Wrzesień 2017
    Lipiec 2017
    Czerwiec 2017
    Maj 2017
    Kwiecień 2017
    Marzec 2017
    Luty 2017
    Styczeń 2017
    Grudzień 2016
    Listopad 2016
    Październik 2016
    Wrzesień 2016
    Sierpień 2016
    Lipiec 2016

    Obraz
    Copyright ©
    All rights reserved
    Pamiętaj!
    ​Kopiując zdjęcia i treści bez zgody autora popełniasz przestępstwo.

    Kanał RSS

Wspierane przez Stwórz własną unikalną stronę internetową przy użyciu konfigurowalnych szablonów.
  • Strona główna
  • Współpraca
  • O autorce
  • Kontakt