CHOMICON
  • Strona główna
  • Współpraca
  • O autorce
  • Kontakt
Picture

Czy chomik może mieszkać z...?

17/3/2017

Komentarze

 
Ludzie zadają dużo  pytań. Często sprzecznych ze sobą,  sugerując odpowiedź lub nie oczekując  odpowiedzi w ogóle. Niezliczoną ilość razy natrafiłam  posty, w których osoby  dociekały, czy chomiki faktycznie są samotnikami. Uzyskując twierdzącą odpowiedź brnęły dalej... i jeszcze dalej... 
Temu poświęcę dzisiejszy wpis. 
Obraz

Jak chomik z chomikiem?

Na różnych portalach polskich lub zagranicznych można spotkać się z informacją, jakoby niektóre  lub wszystkie gatunki chomików można  trzymać  razem, czasami nawet mieszając gatunki między sobą.   Jest to absolutną pomyłką . W warunkach domowych nigdy nie powinno się ani łączyć chomików, ani mieszać gatunków.   W naturze  i w wyjątkowych sytuacjach  chomiki Campbella lub Roborowskiego mogą mieszkać w stadach. Natomiast musi zostać spełnionych kilka warunków: 
  • opiekun musi być dorosły i posiadać rzetelną wiedzę o chomikach (behawioryzm,  warunki życia, żywienie, genetyka);
  • musi zostać zapewniona odpowiednio duża przestrzeń (mówimy tu o naprawdę dużej przestrzeni,  żadne akwarium Chomiconu by się nie nadawało) - edit. minimalnie liczonej w metrach sześciennych, a najlepiej  w kilometrach;
  • chomiki nie mogą być hybrydami  - hybrydy mają w sobie geny chomików dżungarskich i  Campbelli; żaden chomik kupiony w sklepie zoologicznym lub u sprzedawcy/"hodowcy" nie jest  "czystym chomikiem";  takie zwierzęta można nabyć wyłącznie w  profesjonalnych hodowlach, posiadających rodowody chomików; więcej o hybrydach znajdziecie tutaj ;
  • chomiki muszą być z tego samego miotu.
Mimo spełnienia wyżej wymienionych wymogów istnieje wysokie ryzyko konfliktu, mogącego skończyć się ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu lub nawet śmiercią zwierząt.
Biorąc pod uwagę wszystkie  warunki, przyjmuje się, że dla zdrowia i bezpieczeństwa chomiki nigdy nie  powinny być łączone w stada. Samotność jest mniej stresogenna dla mocno terytorialnych chomików, niż dzielenie z niechcianym towarzyszem ciasnej przestrzeni.  

Jeżeli nie, to może...

Obraz
Często miłośnicy i opiekunowie chomików, chcąc im "zrekompensować samotność" decydują się na połączenie chomika przedstawicielem innej rodziny (Caviidae,  Leporidae,  Muridae,  Chinchillidae, itd.). To z kilku powodów wyjątkowo nietrafiony pomysł.
  • Łączenie z łagodnym roślinożercą - np. ze świnką morską
Co może wyniknąć z takiego połączenia? Wszystko co najgorsze!
Jakiekolwiek inne zwierzę na terytorium chomika jest dla niego potencjalnym wrogiem numer jeden.  Nawet jeżeli zwierzę jest łagodniejsze i nie szuka konfliktu, to niestety u chomika budzi się potrzeba walki o dominację. Wzajemnie straszenie się, kradzież pożywienia a nawet spanie w kącie zajmowanym przez świnkę morską oznacza nieujawniony konflikt. Konflikt ujawni się w momencie kulminacyjnym - w momencie walki, kiedy może być już za późno na jakąkolwiek reakcję. 
Kwestia żywienia ma również tutaj bardzo duże znaczenie.  Chomik do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje białka zwierzęcego, które dla roślinożercy jest zakazane. I niestety zwierzę instynktownie nie powstrzyma się od zjedzenia produktów nieprzeznaczonych dla niego. Pamiętajcie, że cały czas żyje w stresie!
Dodatkowo  bakterie, wirusy i pasożyty naturalnie bytujące na tych zwierzętach lub w ich organizmach  mogą stanowić śmiertelne zagrożenie dla innego gatunku (np.  e.cuniculi).
  • Łączenie z mięsożercą bądź  wszystkożercą - np. ze szczurem
A gdyby tak  połączyć zwierzęta, które odżywiają się tak samo? Zły pomysł!
Już wiemy, że chomik każde zwierzę traktuje jako wroga.  W wyniku wyrównania sił, czyli połączenia  dwóch zwierząt o podobnym profilu żywienia i trybie życia, przez jakiś czas możemy sądzić, że  w naszym "stadzie" zapanował spokój. Do momentu osłabienia jednego z osobników w wyniku choroby lub starzenia się.  Zdrowe zwierzę wyczuje tę zmianę i zaatakuje przy najbliższej okazji, nie oszczędzając  swojego "kamrata".  
Tak jak w powyższym przypadku, bakterie, wirusy i pasożyty nie śpią, i tylko czekają na możliwość zainfekowania innego organizmu.

Łączenie pies + chomik już omawiałam przy okazji  wpisu "Czy pies może być przyjacielem chomiczka?".  W przypadku łączenia chomik + kot, trzeba mieć dodatkowo na uwadze to, że koty posiadają często uśpiony instynkt łowiecki. Opiekun może nie zdawać sobie sprawy z tego, co potrafi zachęcony do łowów kot. 

Stres i jego konsekwencje. 

Obraz
Badania prowadzone przez  Randy'ego Nelsona,  profesora psychologii i neurologii z  Ohio State University   i  Leah Pyter, doktorantkę neurologii z  Ohio State University,  na chomikach wskazały, że reakcja badanych gryzoni na  zaburzenie trybu życia jest bliźniaczo podobna do ludzkiej reakcji, a poziom lęku i depresji można zmierzyć  za pomocą testów, które firmy farmaceutyczne wykorzystują do testowania reakcji na leki antydepresyjne i przeciwlękowe. Można zatem na tej podstawie wysunąć tezę, że poczucie lęku, które jest nam znane, może być również odbierane w podobny sposób przez chomika.
Stres u gryzoni objawia się dosyć późno i w radykalnej odsłonie.  Atak jest ostateczną, alarmującą formą informacji, że coś tu nie gra. Chomik, który rozpoczyna walkę,  naraża swoje zdrowie i życie, co jest zachowaniem niezgodnym z instynktem.  Wcześniejsze symptomy stresu są często niewidoczne i mało znaczące. Syknięcie, brak apetytu, wzmożone pragnienie, czasami apatia, częste chorowanie, problemy skórne...  Oczywiście, te objawy mogą być spowodowane wiekiem, złą dietą, chorobą i wieloma innymi czynnikami, jednak należy mieć świadomość, że stres jest jednym z nich.

Czy posiadanie takiego nietypowego stada, funkcjonującego na zasadzie przekraczania granic i wycofywania się, jest warte  takiej ceny?  Spójrzcie na to jeszcze z innej strony  - czy chcielibyście żyć w jednym pokoju z osobą, której nienawidzicie? Oczywiście, czasami nie mamy wyboru  i  dzielimy wspólną przestrzeń z osobą nielubianą. Jednak przy zachowaniu w miarę zdrowych relacji pomagają nam lata nauki socjalnej oraz wychowanie przez rodziców.  Chomików nikt nie nauczył dziękowania za posiłek czy pukania do drzwi.  Życie w ciągłym poczuciu zagrożenia  niekorzystnie i często destrukcyjnie wpływa na organizm. Bezpieczeństwo jest jednym z fundamentalnych potrzeb każdej jednostki i o tym należy pamiętać.

Komentarze

    Kategorie postów

    Wszystkie
    Chomicze Migawki
    Chomicze Testy
    Chomiki Pod Lupą
    O Moich Chomikach
    Opowieści Różnej Treści
    Porady
    Świnkowe Testy
    Świnkowe Testy

    Chomicon

    Archiwum

    Listopad 2022
    Grudzień 2020
    Marzec 2020
    Czerwiec 2019
    Listopad 2018
    Wrzesień 2018
    Maj 2018
    Luty 2018
    Styczeń 2018
    Październik 2017
    Wrzesień 2017
    Lipiec 2017
    Czerwiec 2017
    Maj 2017
    Kwiecień 2017
    Marzec 2017
    Luty 2017
    Styczeń 2017
    Grudzień 2016
    Listopad 2016
    Październik 2016
    Wrzesień 2016
    Sierpień 2016
    Lipiec 2016

    Obraz
    Copyright ©
    All rights reserved
    Pamiętaj!
    ​Kopiując zdjęcia i treści bez zgody autora popełniasz przestępstwo.

    Kanał RSS

Wspierane przez Stwórz własną unikalną stronę internetową przy użyciu konfigurowalnych szablonów.
  • Strona główna
  • Współpraca
  • O autorce
  • Kontakt