Zastanówmy się, z jakich powodów chomiki podróżują. Najczęściej okoliczności są raczej przykre i mowa tu o wizycie u weterynarza. Lecz nie tylko! Przeprowadzka, adopcja, kupno... Jak przygotować chomika na krótszą i dłuższą podróż? Podróże małe i duże to zazwyczaj stres dla każdego zwierzaka. Chomiki dodatkowo nie są zwierzątkami mocno społecznymi, a każdorazowa zmiana miejsca ich pobytu wiąże się raczej ze stresem niż przyjemnością. Dlatego, aby nasz przyjaciel był bezpieczny, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie transportera. Transporter czy klatka?Czasami na grupie CHOMIKI - nasza pasja (na którą serdecznie zapraszam!) spotykam się z pytaniem czy zamiast plastikowego transportera na chomiczą podróż nie nada się mikroklatka. Nawet najmniejsze mikroklatki są często większe od popularnych transporterów dla małych gryzoni, więc co stoi na przeszkodzie? Otóż wielkość to ich jedyna zaleta. Wad jest zdecydowanie więcej, między innymi:
Jakie modele transporterów polecam?Jako "świnkowy dt" miałam do czynienia z różnymi modelami transporterów. Zazwyczaj były to małe, zamykane klapką od góry plastikowe pojemniki lub typowe "kocie" torby. Dla chomików najlepiej od lat służy mi transporter TWISTER, którego możecie zobaczyć na zdjęciu. Twister jest lekki, tani i praktyczny. Pamiętam drogę na wystawę do Pragi, gdzie część trasy przebiegała nocą. Alydar i Fagus aktywnie gryźli pokrywy, którym szczęśliwie nic się nie stało. Pokrywy, owszem, zmatowiały i nieco poszerzyły "dziurki wentylacyjne" ale chomiki dotarły na wystawę i z powrotem bez problemu. Twistera można dostać m.in. w sklepie Hipcio. Jego obecna cena to 24 złote. Co włożyć do środka transportera?Odnośnie wnętrza transportera jest całkiem przeciwnie, niż w przypadku większości gryzoni. Dlaczego? Jak wyżej wspominałam, chomiki to zwierzątka terytorialne, szanujące sobie swój zapach i swoje "cztery kąty". Dlatego do transportera dajemy:
Czego NIGDY nie wkładać do transportera?
Czy to wszystko?Prawie, ale niezupełnie. W zimne dni możemy transporter ogrzać z zewnątrz specjalnie uszytymi ocieplaczami w które wkłada się transporter lub za pomocą koca. W upał możemy obok transportera położyć butelkę z zimną wodą, która schłodzi transporter. Niektórzy wkładają słoiki z chłodną (nie lodowatą!) do środka transportera, ale ja nie jestem zwolenniczką wkładania czegokolwiek ciężkiego do środka pojemnika i nie polecam tego rozwiązania.
Co jest bardzo ważne! Jeżeli panuje straszliwy upał lub siarczysty mróz, a Ty możesz zrezygnować z wyprawy w dany dzień - zrezygnuj i poczekaj na lepsze warunki atmosferyczne. |
Kategorie postów
Wszystkie
Archiwum
Maj 2023
Copyright ©
All rights reserved Pamiętaj! Kopiując zdjęcia i treści bez zgody autora popełniasz przestępstwo. |